KAS IR ŠAHS?

Šahs ir stratēģiska galda spēle, kas radusies pirms 1500 gadiem. Šobrīd visā pasaulē šahu spēlē apmēram 600 miljoni cilvēku no kuriem daļa regulāri piedalās turnīros un apmeklē šaha nodarbības. Šahu var spēlēt no agras bērnības līdz vēlam vecumam un īpaši ieteicams tas ir sākumskolas skolēniem.

Vairākos zinātniskos pētījumos ir pierādīta šaha pozitīvā ietekme dažādās jomās:

Atmiņa un koncentrēšanās spējas

Šahs ir komplicēta spēle, kas prasa atcerēties vairākas gājienu virknes (šaha atklātnes), kā arī dažādus šaha principus. Pētījumos tika noskaidrots, ka ,regulāri spēlējot šahu, atmiņa uzlabojas arī citās jomās. Šaha spēles laikā katra gājienā ir jāveic rūpīgas kalkulācijas, kas uzlabo koncentrēšanās spējas.

Loģiskā domāšana un analītiska pieeja

Šaha spēles laikā audzēkņi iemācās dažādus stratēģijas konceptus un realizē tos praktiskās partijās, taču bieži šos konceptus nākas pielāgot un modificēt, jo pozīcijas ir ļoti atšķirīgas, tas māca bērniem analītiski raudzīties uz katru pozīciju un attīsta loģisko domāšanu. Reizēm arī pozīcijas ir tik unikālas, ka klasiskie principi nedarbojas. Attīstītās iemaņas tiek pielietotas arī reālajā dzīvē.

Iztēle un radošums

Šahā ir miljoniem dažādas pozīcijas, kas iekļauj komunikācijas un taktiskos paņēmienus un audzēkņi savās partijās pielieto  nodarbībās apgūtos paņēmienos no pasaules līmeņa spēlētāju partijām, taču ļoti rati izdosies atkārtot precīzi tādu pašu partiju, tādēļ nepieciešams rast radošus veidus, kā nodarbībā apgūto realizēt un tam ir nepieciešama iztēle.

Pašapziņa, motivācija un pašdisciplīna

Šaha spēles rezultātu nosaka iemaņas un pieredze, tādēļ ieguldītais darbs agrāk vai vēlāk nes augļus un bērni iemācās novērtēt cītīga darba guvumus, tādēļ tie kļūst motivēti censties un disciplinētāki arī citās jomās. Gūtie panākumi šaha nodarbībās un turnīros ceļ bērnu pašapziņu.