Lielisks veids kā gūt vērtīgu pieredzi un apliecināt savu meistarību ir dalība šaha turnīros. Šaha turnīri var kalpot kā mācību līdzeklis un ir neatņemama veiksmīgas šaha karjeras sastāvdaļa, jo turnīru laikā spēlētāji pavada vairākas stundas intensīvi analizējot dažādas situācijas un cenšoties pieņemt labākus lēmumus kā viņu pretinieki, tomēr spēlētājiem, kas tikai pavisam nesen ir uzsākuši savas šaha gaitas, šāda kaujinieciska vide var šķist biedējoša, tāpēc ir svarīgi pareizi noskaņoties šim solim. 

 

 

Pareiza turnīru izvēle

Turnīru klāsts pasaules un Latvijas līmenī ir ļoti bagātīgs, taču ne visi turnīri ir paredzēti un piemēroti iesācējiem. Augsta līmeņa turnīriem ir strikti dalības nosacījumi un šādos turnīros parasti piedalās profesionāļi. Bērnam noteikti vajag sniegties pēc šaha virsotnēm, bet, sperot pirmos soļus, ir būtiski atrast viņa iemaņām un sagatavotības līmenim atbilstošu turnīru. Arī amatieru līmeņa sacensību piedāvājums ir plašs un tie atšķiras pēc dalībnieku uzņemšanas nosacījumiem (var tikt izdalīti bērnu un pieaugušo turnīri vai turnīra dalībnieku kompozīcija var būt jaukta), turnīri var atšķirties arī pēc apdomas laika un citiem kritērijiem. Iesācējiem vispiemērotākie turnīri būs tie, kuru vide ir līdzīga ierastajai mācību videi skolas šaha nodarbībās, tādēļ ļoti labs pirmais turnīrs varētu būt kāds no pašmājas skolas rīkotajiem turnīriem bērniem, jo turnīra norises vieta un pretinieki bērnam jau būs pazīstami. Ja skolā netiek rīkoti šaha turnīri, tad ieteicams atrast  turnīru kādā no Latvijas šaha klubiem, kas ir paredzēts bērniem.

Reālistiskas ekspektācijas

Pat ja turnīra izvēle ir bijusi veiksmīga un bērns spēlē turnīrā pret vienaudžiem ar līdzīgām iemaņām, tomēr ir iespējams, ka turnīra sniegums nebūs tāds, kādu to bija iecerējuši vecāki un pats dalībnieks. Iemesli var būt dažādi, bet visizplatītākais iemesls ir uztraukums un pārāk liels spiediens. Dalība pirmajā turnīrā būtu jāuzskata kā neatsverama pieredze un šaha svētki, nevis kā grūts un atbildīgs eksāmens. Pat ja iegūtā vieta turnīrā ir zema, vajadzētu uzslavēt bērna centību un cīņas sparu. 

Atbilstošas šaha prasmes

Dalība šaha turnīrā būs patīkamāka un jēgpilnāka, ja bērns būs apguvis šaha pamata prasmes. Bērnam ir jābūt skaidrai izpratnei par šaha spēles uzvaras nosacījumu (mata stāvoklis karalim), tam ir jāzina visu figūru gājieni, kā arī jāprot vienkāršākie šaha matošanas veidi- “trepītes metode” mats ar karali un dāmu.  Šīs prasmes bērni apgūst pirmajā mēnesī, tomēr katra audzēkņa situācija ir atšķirīga, tādēļ ir ieteicams pirms dalības turnīrā konsultēties ar treneri vai arī pašam novērtēt bērna sagatavotības līmeni, ja vecākiem ir atbilstošas zināšanas.